Václav Rathouský: Sieťový marketing ako príležitosť – pohľad zhora

Banská Bystrica, 26. 05. 2016. Dňa 24. 05. 2016 sa v Aule Rotunde na Ekonomickej fakulte Univerzity Mateja Bela konala prednáška a moderovaná diskusia s Václavom Rathouským, úspešným podnikateľom a skvelým motivačným rečníkom. Podujatie zorganizovalo občianske združenie ZADOBE v spolupráci so sieťou ALLY, s.r.o.

Videli ste gorilu? Nie tú z neslávne známej slovenskej kauzy. Ani tú v ZOO či Safari. Pýtate sa, tak akú potom? O gorile, precitnutí, formovaní názorov hovoril náš posledný hosť, Václav Rathouský – zakladateľ spoločnosti Green Ways, ktorá priamym predajom distribuuje tzv. zelené potraviny. Slovami Vaška: „Zelené potraviny nie sú liek, a predsa liečia. Prinášame kúsok zelene tým, ktorí by sa do náručia prírody radi vrátili, ale sú spätí s moderným životným štýlom. Ponúkame tri veci. Zdravie z tej najčistejšej prírody, spoluprácu v reklame a spoločenstvo pozitívne uvažujúcich ľudí. Prineste aj vy svojmu okoliu kúsok zelene, nádej a perspektívu spolupráce s nami.“

Prednáška však nebola zameraná na zelené potraviny, ale na sieťový marketing, ktorý Vašek vo firme využíva od jej vzniku v roku 2000. Odznelo mnoho zaujímavých postrehov o povahe nás ľudí, ako si utvárame názory a súdime okolie, ako slepo veríme neovereným faktom a v domnení, že konáme dobro vlastne páchame škodu. Vašek poukázal na potrebu precitnutia z tohto stavu. Jeho víziou je nielen pomáhať ľudom vďaka skvelému produktu, ktorý firma má, ale aj budovať komunity, vytvárať vzťahy a učiť pestovať zdravý životný štýl. A ako to bolo s tou gorilou? Počkajte na videozáznam, ktorý pribudne na stránke www.zadobe.sk (nedočkaví si môžu vyhľadať na youtube Monkey Business Illusion J).

Prednáška bola určená najmä študentom, aby sme ich motivovali a aby naši absolventi nezostali, resp. sa ani nedostali na úrady práce. Vzhľadom k tomu, že je skúškové obdobie, účastníkov bolo menej, ako sa nahlásili, ale myslím, že tých 200 ľudí, ktorí prišlo, odchádzali  obohatení o nové poznatky a inšpirovaní.“ hovorí Mária Murray Svidroňová, výkonná riaditeľka občianskeho združenia ZADOBE.

Ohlasy účastníkov ukazujú, že boli nadmieru spokojní, z ich vyjadrení možno vybrať pár výrokov:

Správni lídri motivujú a inšpirujú ostatných. Nasledujeme ich preto, lebo sami chceme, nie preto, že musíme“, uviedla Adela, začínajúca podnikateľka.

„Majiteľ Green Ways je veľmi sympatický pán. Prednáška ma motivovala do ďalších krokov v živote, uvedomila som si mnoho vecí, ktorými môžem skvalitniť svoj život aj život iných. Nešlo konkrétne len o MLM (multi-level marketing), ale aj o situácie v bežnom živote, s ktorými sa stretávame denno-denne. Koniec koncov, všade okolo nás je MLM systém, len záleží na tom ako je nastavený a ako ho nazveme. MLM systém vo firme Green ways má hlavu aj pätu, je etický, všetci sú si rovní a možnosti rastu sú neobmedzené.“ – Laura, štatutárka neziskovej organizácie.

MLM je príležitosť pre ľudí, ktorí nechcú byť v dnešnej spoločnosti len robotmi a prázdnymi “ovčanmi”. MLM je skvelá príležitosť aj pre mladých ľudí, ktorí skončia školu a majú problém zaradiť sa, resp. aj keď si prácu nájdu, nie vždy ich napĺňa. Som rada, že sa sieťový marketing začína brať vážne. Pán Rathouský je príkladom toho, že ak robíte niečo zo srdca, s hlbším zmyslom, s nastavenými pravidlami a etickým štýlom, dokážete vybudovať úspešnú firmu. Úspešní nie je len majiteľ, ale aj ľudia okolo neho. Prednáška bola silne motivačná, pán Rathouský otvorený a ľudský.“ povedala Zuzana, absolventka Ekonomickej fakulty UMB.

Mal som nejaký názor na sieťový marketing, bral som to ako formu zarábania peňazí, ale až teraz som pochopil rozdiel medzi MLM a pyramídou. Sieťový marketing vytvára siete, spoločenstvá ľudí a každý sa môže mať dobre, všetci môžu byť na úrovni šéfa, nie ako v pyramíde či klasickom zamestnaní, kde môže byť len jeden šéf a ostatní robia na neho.“ – Pavol, študent.

Radoslav Hruška, spoluzakladateľ organizácie ZADOBE a moderátor diskusie dodáva: „Veľmi si vážime, že k nám zavítala taká osobnosť ako Václav Rathouský. Úprimne, nevedel som o ňom veľa, považoval som ho za jedného z úspešných podnikateľov, ktorý môže motivovať mladých. Ale jeho prednáška a následná diskusia ma utvrdili v tom, že je to výnimočný človek.“

Podujatie bolo súčasťou projektu „Tvoj názor sa ráta“, podporeného z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014 – 2020“, ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

2016.05.24._TS_Vaclav-Rathousky_prednaska-v-BB